VŠECHNY ČLÁNKY / ČLÁNEK

Výběr vysoké školy aneb Paretovo pravidlo v praxi

Dva zcela kontrastní pojmy mohlo by se na první pohled zdát čtenáři při pohledu na nadpis tohoto článku. Vysoká škola, coby akademická půda budoucích nebo současných intelektuálů, a proti tomu pojem kdesi z ekonomie poprvé vyslovený na začátku minulého století. Pravidlo, které málo lidí zná, přestože se s jeho důsledky dennodenně setkává. Cílem tohoto článku je nastínit fakt, jaké důsledky pro člověka může mít výběr vysoké školy nejen po dobu jejího studia, ale i pro budoucí kariéru a možná i celý život.

Pár písmen před jménem má dnes kde kdo. Ve chvíli, kdy se uchazeč o studium ocitne před rozhodnutím, jakou vysokou školu si vybrat, většinou se v jeho okolí objeví „moudrý“ rádce se spásným stanoviskem: „Nějakou školu si udělej, hlavně ať máš ten titul!“. Titul před jménem možná vzbuzuje v některých lidech respekt, či dokonce obdiv. Bohužel už ale není pravidlem, že člověk s vysokoškolským diplomem by nutně musel být skutečným odborníkem v oblasti, kterou vystudoval.
Někteří čerství maturanti se tak rozhodují pro školu, která jim více než vzdělání a vědomosti, zajistí nenásilný průchod vysokoškolským studiem, na jehož cíli je čeká ten tížený „papír“, opravňující je k používání některého z akademických titulů. Často se tak stává, že na zemědělskou školu jdou studovat lidé, kteří vyrostli na panelákovém sídlišti a v životě na vlastní oči neviděli zvíře, které je pro opravdové zemědělce symbolem venkova - obyčejnou krávu. Na teologickou fakultu nastupují dívky, které se způsobem života od Božího Desatera vzdalují mílovými kroky. A nebo ještě hůř, na některou z ekonomických škol směřují uchazeči, kteří marně tápou nad otázkou, co znamená to „p.a.“ u úrokové sazby v televizních reklamách na zaručeně výhodné bankovní produkty.

„Mým snem je trénovat Manchester United, proto jsem šel studovat tělocvik.“
Přímo stěžejním faktorem při výběru vysoké školy je představa uchazeče, čím by se chtěl v budoucnu zabývat, resp. jakou praxi by chtěl vykonávat. Pokud jdou na někoho mdloby jen při ucítění nemocničního odéru, asi nemá smysl studovat medicínu. Stejně tak pokud někdo rád pracuje v terénu, například s přírodou, cesta přes softwarové inženýrství asi nebude tou nejlepší volbou. Ne vždy ale vysněné kariéře musí předcházet určitá vysoká škola. 

Snem mnoha chlapců a mladých mužů je stát se trenérem některého z prvoligových světových sportovních týmů. Ovšem při realizaci takového snu je třeba trocha zdravé střízlivosti. Například trenér anglického prvoligového fotbalového týmu Manchester United Alex Ferguson, stejně jako většina jeho kolegů, žádnou univerzitu nenavštěvoval. Ke koučování legendárního týmu se dostal přes svoji hráčskou kariéru. Nicméně nutno podotknout, že za mimořádné výsledky lze bez vysoké školy titul také získat. Právě Fregusonovi udělila britská královna čestný titul Sir za jeho fantastické výkony v trenérské kariéře.

80% důsledků plyne z 20% příčin. Výběr vysoké školy má možná dalekosáhlejší důsledky, než si je schopen uchazeč během rozhodování uvědomit. Zaměření, které bude na vysoké škole studovat, bude pravděpodobně udávat jeho směr v budoucí kariéře. A pokud se tomu tak nestane, zřejmě výběr nebyl správný. Řada uchazečů se rozhoduje pro školy, kam míří jejich přátelé a kde zažijí nekonečné večírky a bouřlivý studentský život, namísto bádání a učení se do pozdních večerních hodin. Ovšem otázkou je, zdali těch pár let zábavy bude mít pak v měřítku života dospělého člověka vůbec nějaký smysl. Nebo jinak, jestli těch pár let na začátku dospělosti nešlo využít tak, aby na jejich základě pak bylo možné zbytek života profitovat.

Tento článek si nebere za cíl doporučit uchazeči konkrétní vysokou školu nebo naopak jinou kritizovat. Spíše poukázat na důležitost vysokoškolského vzdělání a na důsledky, které z jeho výběru budou plynout. Není žádným tajemstvím, že všechny vysoké školy nejsou stejně obtížné. Je to sice nefér a dost to degraduje nižší akademické tituly, ale o to víc by se měl případný uchazeč nad smyslem vysokoškolského vzdělání zamýšlet. Totiž získat něco zadarmo, nebo získat něco, co člověka nijak nerozvine, může znamenat, že se na to v budoucnu bude dlouho draze doplácet.
Reklama:
ČESKÝ INTERNET POMÁHÁ – ZAPOJTE SE DO OJEDINĚLÉ SBÍRKY
Konto Bariéry měsíčně pomůže přibližně stovce rodin. Prostřednictvím internetové sbírky ale můžeme ukázat konkrétní osudy a také to, že lze přispět adresně, rychle a účinně.
Letní tábory 2014
Letní dětské tábory blízko hradu Svojanov.