VŠECHNY ČLÁNKY / ČLÁNEK

Máme právo na odstoupení od smlouvy? 2. díl seriálu o dopadech nového Občanského zákoníku

Občas se vám stane, že obchodník na vaše právo vrátit zboží reaguje málo vstřícně a snaží se vám vysvětlit, že na to vlastně nemáte právo. Má pravdu? A co na to nový Občanský zákoník?

Velkých změn se dočkalo právo na odstoupení od smlouvy. Asi všichni víme, že při jakémkoliv nákupu – a to nejen v E-shopu – můžeme od smlouvy bez udání důvodu do čtrnácti dnů od převzetí zboží odstoupit. Důležitější pro spotřebitele je zcela nové počítání lhůty pro odstoupení od smlouvy. Dříve platilo, že odstoupení od smlouvy jsme do 14 dnů museli prodávajícímu doručit, dnes stačí, abychom v této lhůtě odstoupení odeslali. Zákon navíc nevyžaduje písemné odstoupení posílané poštou.

Protože kupní smlouvy s E-shopy uzavíráme elektronicky, můžeme stejným způsobem, tedy e-mailem, zaslat i odstoupení od smlouvy. Dovolil bych si ale ve shodě s oslovenými právníky doporučit klasickou písemnou formu s dokladem o odeslání, ta je totiž průkaznější. A pokud vás obchodník o vašem právu na odstoupení od smlouvy předem prokazatelně nepoučí, lhůta se automaticky prodlužuje o rok. A od kdy se počítá ona lhůta? Počíná dnem převzetí zboží. Pokud je zboží dodáváno po částech (nábytkové sestavy a podobně), pak lhůta pro odstoupení od smlouvy běží až ode dne, kdy jste převzali celou sestavu. Ovšem v případě opakovaného plnění, třeba u pravidelných dodávek různých periodik, běží čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení od smlouvy ode dne prvního převzetí.

Důležité je vědět i to, že pokud odstupujete od smlouvy, jste povinni do 14 dnů od odstoupení zboží odeslat zpět obchodníkovi. A kromě vrácení plné kupní ceny máte pak právo i na náhradu nákladů za dopravu věci – a to jak od obchodníka k vám, tak při vlastním vrácení. Ovšem pozor - jen za tu nejlevnější. Takže, pokud jste si pro dopravu zvolili například kurýrní službu za cenu 300 Kč, a mohli jste si zvolit služby pošty za 90 Kč, tak v případě odstoupení od smlouvy je obchodník povinen vrátit pouze částku za nejlevnější dopravu, tedy oněch 90 Kč.  

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Reklama:
Česká dřevostavba
Hledáte ideální řešení pro Vaši dřevostavbu nebo mobilní domek? Různé typy dřevěných domů, které jsme pro Vás připravili, odpovídají různým potřebám a představám každého zákazníka. Pokud přesně nevíte, jaký domek si vybrat, rádi Vám s výběrem pomůžeme!
Letní tábory 2014
Letní dětské tábory blízko hradu Svojanov.
Sportovní potřeby; Restaurace a stánky; Výroba dřevěných výrobků;
Sportovní zařízení Sportovní činnosti